Gilgamesz

 

„Gilgamesz” - koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Premierowy skład chóru: Joanna Chmielecka, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz, Tomasz Krzyżanowski, Sean Palmer, Kuba Pałys, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva, Dara Weinberg
Aktualny skład chóru: Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski, Anna Redlin, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Tonera
Altówka: Paweł Odorowicz
Kontrabas: Wojciech Traczyk
Instrumenty perkusyjne: Hubert Zemler / Piotr Gwadera
Kwartet smyczkowy Befane: pierwsze skrzypce - Kamila Wójcicka-Maciaszczyk, drugie skrzypce - Małgorzata Kwaśniak, altówka - Małgorzata Sielatycka-Sobczyk, wiolonczela - Zofia Łęczycka
Konsultacja literacka: Dara Weinberg
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański

Premiera: 14 kwietnia 2013, Filharmonia Łódzka

Czas trwania: 75 minut
Wiek widzów: bez ograniczeń

 

Obejrzyj teaser

Obejrzyj trailer

Obejrzyj film making of

Posłuchaj premierowego nagrania koncertu

Obejrzyj galerię zdjęć

Obejrzyj klip "Ludzie Skorpiony" promujący premierę płyty "Gilgamesz"

 

„Gilgamesz” Tomasza Krzyżanowskiego realizowany przez Teatr CHOREA to niezwykłe i oryginalne odczytanie jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna Eposu o Gilgameszu inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru.
Podczas koncertu usłyszeć można 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez legendarnego władcę Gilgamesza. W warstwie dźwiękowej spotykają się współczesne brzmienia i elementy tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Polifoniczne kompozycje nadają nowe życie mitycznym obrazom, przenosząc do odległego, zapomnianego świata i wciąż aktualnych pytań i emocji.
Oryginalne, akadyjskie partie wokalne oparte na tekście zapisanym pismem klinowym na kamiennych tablicach pochodzących z II tys.p.n.e., przeplatane są pieśniami w polskim tłumaczeniu.
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt zrealizowany przy udziale środków z budżetu Województwa Łódzkiego.

Premierowy koncert „Gilgamesz” zrealizowany został we współpracy Teatru CHOREA i Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

 

Koncert "Gilgamesz" autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego to jeden z najbardziej docenionych przez krytyków i lubianych przez publiczność koncertów Teatru CHOREA. Od premier w 2013 roku w Filharmonii Łódzkiej, koncert był wykonywany na wielu festiwalach w Polsce oraz zagranicą. Duży, różnorodny zespół wykonawców, składający się z wybitnych muzyków jazzowych, kwartetu smyczkowego oraz wielobarwnego chóru wokalistów i aktorów związanych z Teatrem CHOREA niezmiennie stanowi o niewątpliwej wyjątkowości i oryginalności tego przedsięwzięcia. 

W 2020 roku udało nam się zarejestrować ten wyjątkowy koncert w Studio Tonn w Łodzi. Efektem tej pracy jest płyta "Gilgamesz", której internetowa premiera odbyła się 28 października 2020.

Zapraszamy do słuchania płyty na: www.gilgamesz.com

​Rejestracja koncertu, premiera oraz udostępnienie płyty zrealizowane zostały w ramach zadania "CHOREA w sieci". Zadanie "CHOREA w sieci" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura w sieci.

 

x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.