CHOREA na DOTKNIJ TEATRU 2015

CHOREA na DOTKNIJ TEATRU 2015

27.03-03.04.2015

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru! W tym roku, w ramach "Dotknij Teatru", CHOREA pokaże spektakl "Wszędodomni" oraz spektakl "Po Ptakach".

 

"Wszędodomni"

data: 27 marca
godzina: 19:00
miejsce: sala drewniana, Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

data: 28 marca
godzina: 19.00
miejsce: lokal usługowy na ul. Abramowskiego 23 

"Po Ptakach"

data: 1 kwietnia
godzina: 19.00
miejsce: sala teatralna, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, (budynek C), ul. Tymienieckiego 3 

Wstęp na spektakle jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc! System rezerwacji będzie otwarty od 20 marca 2015! 
Rezerwacja/informacja: chorea.warsztaty@gmail.com, +48 506 103 207
Bezpłatne wejściówki można odebrać od 20 marca 2015, od poniedziałku do piątku, w godz. 12:00-18:00, w biurze Teatru CHOREA w budynku Fabryki Sztuki w Łodzi (pok. nr.18), na ul. Tymienieckiego 3, oraz w dniu spektakli, pół godziny przed ich rozpoczęciem, w Art_Inkubatorze, (sala teatralna, budynek C), ul. Tymienieckiego 3. 

 

"Wszędodomni"

Realizacja: Julia Jakubowska, Dorota Porowska, Paweł Korbus, Magda Laskowska, Piotr Kowalczyk, Marcin Polak, Kuba Krzewiński
Premiera: 23 października 2013, Fabryka Sztuki w Łodzi

Spektakl jest podsumowaniem projektu realizowanego z mieszkańcami ośrodka dla bezdomnych im. Brata Alberta w Łodzi, od marca do października 2013 roku. Artyści i animatorzy starali się wniknąć w tą trudną przestrzeń w celu rozpoznania sytuacji życiowej mieszkańców ośrodka oraz przeprowadzenia próby ich aktywizacji, wzmocnienia motywacji do działania. Spotkania, rozmowy oraz regularnie prowadzone zajęcia teatralne, pomogły wielu osobom uzewnętrznić własne sądy, emocje i zdolności artystyczne, w zakresie różnych dziedzin sztuki. W ramach projektu udało się zaangażować w działania na rzecz mieszkańców ośrodka kilka osób spoza projektu. Zorganizowany został koncert muzyczny i pokazy naszej wspólnej pracy. Powstał film popularyzujący różne zdarzenia i nasze działania oraz wykreowany w sposób demokratyczny spektakl, który nosi znamiona eksperymentu teatralnego.

Spektakl zrealizowany przez tzw. artystów z tzw. bezdomnymi, albo na odwrót,... czyli z udziałem ludzi specjalnej kategorii, często funkcjonujących na granicy społecznej normy, a więc trochę bardziej elastycznych, inaczej zakorzenionych, z zachwianym poczuciem bezpieczeństwa. Mam dom w każdym mieście – to afirmacja używana w spektaklu, wymyślona przez Pawła Korbusa, jednego z animatorów zdarzenia. Podpisuje się pod nią obydwoma rękami. Wszędodomni - to spektakl o naszym dobrym spotkaniu,... dobrym dla artystów, bo szukają doświadczeń i dla bezdomnych, bo potrzebują czyjegoś zainteresowania. (Dorota Porowska)

 

"Po Ptakach"

Teatr CHOREA/ EARTHFALL
reżyseria: Jessica Cohen, Jim Ennis, Tomasz Rodowicz
choreografia: Jessica Cohen, Jim Ennis, Suzanne Firth, Cai Tomos, CHOREA
muzyka: Maciej Rychły
światło: Tomasz Krukowski
obsada: Dominika Krzyżanowska, Joanna Chmielecka, Małgorzata Lipczyńska, Dorota Porowska, Izabela Śliwa, Elina Toneva, Iga Załęczna, Janusz Adam Biedrzycki, Hubert Domański, Paweł Korbus, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Maciaszek, Sean Palmer, Tomasz Rodowicz
Premiera: 09-14 grudnia 2005, Teatr Współczesny, Wrocław; Teatr Nowy Praga, Warszawa

Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: co zostało nam dzisiaj po Ptakach Arystofanesa, po starożytnych Grekach i ich kulturze, co mamy z nimi wspólnego? Pamiętajmy, że Ateny za życia Arystofanesa przechodzą czas wyniszczających wojen ze Spartą, czas rozpadającej się demokracji, kryzysów politycznych, spisków i walki o władzę różnych stronnictw politycznych. Kruszą się wartości społeczne i religijne. W takich okolicznościach zawsze pojawiają się przewodnicy do nowego wspaniałego świata, który ma szansę powstać na gruzach starego, dzięki utopijnym ideom, populistycznym hasłom, manipulacjom i ustawieniu się dokładnie pomiędzy tymi, którym się udało, a tymi, którzy są przegrani. Jedni bez drugich nie mogą żyć, więc tam, gdzie ich drogi się przecinają, trzeba tym pierwszym odbierać władzę, a tym drugim marzenia. Całość otoczyć murem, rozstawić straże i strzec się obcych, jak to jest w Chmurokukułczynie – idealnym nowym państwie Arystofanesa. Ale zza wysokiego muru bogowie wyglądają na skorumpowanych idiotów, a ludzie na okradzionych z marzeń karłów. Czy raj na ziemi można dzisiaj budować tylko za kolczastymi drutami? Czy wszystkie wizje uzdrawiania świata w trakcie realizacji stają się zawsze tak samo gorzkie i groźne? W tym spektaklu, granym w postkomunistycznym państwie, w dobie globalnego terroryzmu, pytamy o to nie tylko Arystofanesa…

Spektakle "Wszędodomni" (27 0 28 marca) i "Po Ptakach" (1 kwietnia) odbywają się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pod nazwą "Dotknij Teatru".
Wydarzenie jest realizowane oraz finansowane  ze środków "Dotknij Teatru".

https://www.facebook.com/dotknijteatru

http://dotknij-teatru.pl

 

więcej

Zapraszamy na spektakl "Miłosz w żywych obrazach"

Zapraszamy na spektakl "Miłosz w żywych obrazach"

07-08.03.2015
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Serdecznie zapraszamy na spektakl muzyczno-multimedialny „Miłosz w żywych obrazach”.

data: 7 i 8 marca (sobota, niedziela)
godzina: 19:00
miejsce: sala teatralna Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, (budynek C), ul. Tymienieckiego 3
czas trwania spektaklu: 55 min.
bilety: 20 PLN
infromacje/rezerwacja: chorea.warsztaty@gmail.com

Spektakl „Miłosz w żywych obrazach” to zaskakująca hybryda słów, obrazów i muzyki. Wielopłaszczyznowa interakcja, której efektem jest udźwiękowienie i zobrazowanie człowieka jako jednostki. Miłosz zrzucający z siebie ciężar narzuconego spiżu uwalnia się poprzez własne słowa.

Wizja. Otwarcie. Wybór. Czas. To słowa - klucze onirycznej konstrukcji z pogranicza koncertu i spektaklu. Konstrukcji, w której Miłosz jest po prostu narratorem, człowiekiem bliskim, ciepłym, żywym. Jego słowa wyświetlane na ekranie splatają się z wielowymiarowymi, pełnymi symboliki i surrealizmu wizualizacjami Roberta Motyki. Wszystko spaja w całość muzyka Pawła Odorowicza - pomysłodawcy projektu - bazująca na klasycznym instrumentarium (altówka, kwartet smyczkowy i komputer), lecz potraktowana jak kolejna warstwa tkanki. Sam Odorowicz - czy raczej jego kontur - jest tutaj jedynym „żywym elementem scenicznym” zamkniętym wewnątrz poetyckich wizji słów, tworząc spójną, choć nieprzewidywalną całość.

Miłosz w Żywych Obrazach to spektakl łączący sztukę, muzykę i poezję w jedną, hipnotyzującą całość. Przepiękne, trójwymiarowe wizualizacje i uwodząca smyczkowa muzyka osnute wokół wierszy polskiego Noblisty Czesława Miłosza składają się na ciekawe, niepowtarzalne przedsięwzięcie. (...) To nie jest przedstawienie o Miłoszu. Nie jest to nawet przedstawienie o jego poezji. Spektakl jest tworem muzyczno-wizualnym, inspirowanym poezją Miłosza i jego życiem.” (Kasia Kokowska).

Premiera spektaklu odbyła się 1.10.2011 w Wiedniu, (w Theater Brett, w wersji niemieckiej, według autorskiego tłumaczenia poezji Miłosza). Spektakl pokazywany był również w Krakowie (w legendarnej Piwnicy pod Baranami, w wersji polskiej), w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w Edynburgu (m.in. na Festiwalu Fringe, w wersji polskiej i angielskiej, z wykorzystaniem tłumaczeń samego Miłosza).

Poezja: Czesław Miłosz
Wizualizacje: Robert Motyka
Muzyka, altówka: Paweł Odorowicz

Warstwa muzyczna projektu została objęta programem stypendialnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Paweł Odorowicz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie altówki dr hab. Jacka Dumanowskiego. W latach 2011-2014 wykładowca w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji tejże Uczelni. Pierwszy (podobno) polski "elektryczny" altowiolista. Ma na swoim koncie ponad 30 płyt CD i DVD, na których pojawia się jako muzyk, producent, aranżer, realizator. Wielopłaszczyznowy, wielokierunkowy wykonawca i twórca - od muzyki poważnej, poprzez piosenkę i jej pochodne, aż po muzykę ilustracyjną. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem CHOREA jako wykonawca muzyki w koncertach: "Gilgamesz" i "Lulabajki".

Obejrzyj trailer spektaklu - klikając tutaj
Obejrzyj filmy o powstawaniu spektaklu - film I / film II / film III
Obejrzyj galerie zdjęć ze spektaklu - galeria I / galeria II
Przeczytaj relację ze spektaklu, autorstwa Katarzyny Kokowskiej - klikając tutaj

więcej

Twórcza Akademia dla Małych i Dużych

Twórcza Akademia dla Małych i Dużych

03-27.03.2015
Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi

Rusza Twórcza Akademia dla Małych i Dużych !!! Zapraszamy dzieci i dorosłych na cykliczne warsztaty z pogranicza sztuk różnych. Dla każdego znajdzie się coś miłego. Prowadzą artyści Teatru CHOREA.

WARSZTATY "ŁAPANIE SŁÓW W LOCIE"

kiedy: 3 marca (wtorek), godzina: 17.00-18.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł (1 dziecko), 25 zł (2 dzieci)
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz dla dorosłych, którym nie straszne są fikołajtki...

Będziemy biegać, skakać, przewracać i przestawiać siebie a także litery, słowa oraz wiersze. Sprawdzimy czy da się złapać słowo w locie oraz co może powstać z naszego imienia i nazwiska, gdy przestawimy w nim litery. Poćwiczymy refleks i pisanie wierszy. Przede wszystkim będziemy się dużo bawić. Potrzebny będzie strój na zmianę - wygodny dres i tenisówki.

Prowadzenie: Joanna Filarska, Milena Kranik (Teatr CHOREA)

WARSZTATY "BUDUJEMY MIASTO"

kiedy: 7 marca (sobota), godzina: 11.00-12.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł (1 dziecko), 25 zł (2 dzieci)
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat, z rodzicami, dziadkami, wujkami, opiekunami. 

Zaczniemy od budowania domów. Każdy z uczestników zbuduje własny – blok, kamienicę, domek jednorodzinny – w zależności od upodobań. Spróbujemy też posadzić drzewa i kwiaty wokół. Zabawimy się w architektów i w zależności od wyobraźni uczestników, obok powstaną ulice, place zabaw lub... wszystko w oparciu o trochę tektury i papieru kolorowego. Na koniec połączymy siły i zobaczymy jakie miasto udało nam sie zbudować.

Prowadzenie: Joanna Filarska (Teatr CHOREA)

WARSZTATY "JAK PRZECHOWYWAĆ SKARBY?"

kiedy: 10 marca (wtorek), godzina: 17.00-18.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł (1 dziecko), 25 zł (2 dzieci)
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty dla dzieci od 5 roku życia oraz dla dorosłych, którym brakuje miejsca na skarby.

Każdy z nas ma w domu skarby. Często nie mają swojego miejsca i gubią się. Postaramy się temu zaradzić i zastanowimy się jak i gdzie dobrze przechowuje się skarby. Każdy z nas zaplanuje a potem stworzy własne pudełko – skarbnicę. Będziemy wycinać, przyklejać, dobierać kolory, wzory i motywy. Efekty pracy będzie można zachować dla siebie lub dać komuś w prezencie.

Prowadzenie: Joanna Filarska (Teatr CHOREA)

OTWARTE WARSZTATY Z ASHTANGI JOGI

kiedy: 13 marca (piątek), godzina: 19.00-20.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł 
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty kierowane są dla młodzieży i osób dorosłych.

Ashtanga Joga to dynamiczna forma jogi, w której asany ułożone są w harmonijne sekwencje łączące ruch z oddechem. Praktykując ashtangę, oczyszczamy ciało oraz trenujemy wytrzymałość, siłę i koncentrację umysłu.

Na warsztatach otwartych będziemy uczyć się właściwego oddychania, powitań słońca oraz podstawowych asan z tzw. pierwszej serii. Skupimy się na prawidłowym ustawieniu w asanach oraz ogólnym przygotowaniu do praktyki ashtangi, polegającym na delikatnym rozciąganiu i wzmacnianiu całego ciała.

Prowadzenie: Majka Justyna (Teatr CHOREA)

WARSZTATY "PRZYBIJ PIĄTKĘ!"

kiedy: 14 marca (sobota), godzina: 11.00-12.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł (1 dziecko), 25 zł (2 dzieci)
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty międzypokoleniowe - dla dzieci od 4 roku życia, wraz z rodzicami, dziadkami, wujkami, dorosłymi opiekunami. 

Będziemy przybijać... przybijać stemple, pieczątki, dłonie, a najodważniejsi nawet stopy. Stempelkową metodą zapiszemy swoje imiona i złote myśli, życzenia i marzenia. Będziemy odbijać... odbijać wzory z tekturkowych szablonów, starych swetrów, firanek, serwetek, liści. Stworzymy kolorowy świat stempelkowo-szablonową techniką.

Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska (Teatr CHOREA)

WARSZTATY "LULABAJKI – KSIĘGI SNÓW"

kiedy: 17 marca (wtorek), godzina: 17.00-18.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł (1 dziecko), 25 zł (2 dzieci)
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
informacje/rezerwacja: tel.: 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Warsztaty międzypokoleniowe - dla dzieci od 4 roku życia wraz z rodzicami, dziadkami, wujkami, dorosłymi opiekunami.

Zanurzymy się w świecie wyobrażeń, kołysanek, bajek, baśni i snów - na poważnie i na wesoło. Najpierw wspólnie zaśpiewamy kołysanki z Lulabajkowego koncertu Teatru CHOREA. Potem każdy z nas stworzy własną Księgę snów, artystyczną książeczkę, w której – jak w pamiętniku – będzie można notować i rysować swoje dziwne, zwariowane, miłe, śmieszne i straszne sny.

Prowadzenie: Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska (Teatr CHOREA)

WARSZTATY "KRAV MAGA - SAMOOBRONA DLA MAŁYCH I DUŻYCH"

kiedy: 20 i 27 marca, godzina: 17.30-18.30
gdzie: sala warsztatowa Teatru CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
opłata za warsztat: 15 zł
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
informacje / rezerwacja: tel 42 646 88 65, mail: chorea.warsztaty@gmail.com

Zajęcia skierowane do dzieci w wieku 5-9 lat i do ich rodziców.

Trening dzieci oparty jest o formy zabawowe - dużo biegania, gier zadaniowych, tory przeszkód. Uczymy się bezpiecznie upadać i sprawnie wstawać, skutecznie uniemożliwiać próby złapania lub przetrzymania. Dużo też rozmawiamy, wspólnie analizujemy zagadnienia dotyczące zagrożeń w grupie rówieśniczej i ze strony dorosłych, uczymy się rozpoznawać i unikać zachowań agresywnych, na przykład dręczenia lub nękania, a także radzić sobie z własnymi emocjami. W sytuacji niebezpieczeństwa nie ulegać panice, a gdy zajdzie konieczność, wykorzystać umiejętności skutecznej samoobrony. Raz w miesiącu dziecku w treningu towarzyszy rodzic, z jednej strony bawi się wspólnie z nim i pomaga, z drugiej poznaje procedury bezpieczeństwa, dowiaduje się jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku na ulicy lub innym miejscu publicznym.

Dzięki takiemu treningowi dzieci nabierają z jednej stronie siłę, gibkość i sprawność fizyczną, a z drugiej, pewność siebie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jest to też  wspólna przygoda z rodzicem i okazja do lepszego wzajemnego poznania się.

Prowadzenie: Elina Toneva (Teatr CHOREA)

więcej

Archiwum

x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.