Festiwal Retroperspektywy 2012

Festiwal Retroperspektywy 2012

17-25.08.2012
Willa Grohmana, Łódź

Zapraszamy na drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2010, organizowaną przez Teatr CHOREA.

data: 17-25 sierpnia 2012
miejsce: Willa Grohmana, Łódź 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2012 to miejsce konfrontacji artystycznych niezależnego teatru i muzyki, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o nowym języku w teatrze XXI wieku.

Druga edycja festiwalu, która odbędzie się między 17 a 25 sierpnia 2012 roku, nawiązywać będzie w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii, ale w odróżnieniu od innych festiwali sięgających po tę tematykę, Retroperspektywy chciałyby zaprezentować wydarzenia teatralne i muzyczne wywodzące się z różnorodnych doświadczeń osobistych twórców, operujących skrajnie odmienną estetyką i metodami pracy.

Specjalnie na festiwal zostanie przygotowane pięć premierowych spektakli. Będziemy mieli, między innymi, możliwość wybrania się w wielopoziomową  podróż-opowieść o żydowskich przodkach i niemieckich eksperymentach genetycznych  razem z wybitną choreografką  Rosanną Gamson z Los Angeles, przygotwującą wraz z CHOREĄ polską premierę spektaklu „Tov”. Młoda reżyserka z Tel Avivu - Ruthie Osterman, we współpracy z Tomaszem Rodowiczem zrealizuje interdyscyplinarny projekt „Szpera 42”, odwołujący się do najbardziej dramatycznych wydarzeń łódzkiego getta - wielkiej wywózki 15 tysięcy dzieci i starszych ludzi we wrześniu 1942 do obozów śmierci. Paweł Passini w „Księdze Blasku”, który po miesiącu pracy w Lublinie i dwutygodniowych warsztatach w Edynburgu, w przewrotny sposób podejmie próbę przeniesienia na scenę jednej z najbardziej zagadkowych ksiąg ludzkości - "Kabały". Teatr Manisha Mitry z Indii przedstawi pudełkowy spektakl o Januszu Korczaku pracującym z dziećmi nad sztuką „Post Office” R. Tagore. W ramach festiwalu zaplanowaliśmy również cykl monodramów, podczas którego przedstawimy indywidualne wypowiedzi aktorów CHOREI i zaproszonych artystów.

Drugim filarem festiwalu ma być scena muzyczna w Willi Grohmana gdzie będzie mieściło się nasze centrum festiwalowe. Zagrają dla nas m.in.: The Blue Rabitt z Łodzi, Chór Gre- Badanie z Warszawy, międzynarodowa formacja The Turbans, Sza/Za/Ze, Łukasz z Bałut, czy grający muzykę bałkańską zespół Sarakina. Pracę edukacyjną rozpoczętą w  „Oratorium Dance Project” kontynujemy wraz z Wielkim Chórem Młodej CHOREI, który na festiwal przygotował finałowy koncert w ramach projektu „Pieśni Świata”.

Festiwal Retroperspektywy to nie tylko poszukiwania teatralne i spektakle, koncerty i eksperymenty muzyczne. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez artystów i pedagogów z z różnych stron świata, lub też, po nocnych jamach i filmach o sztuce, odpocząć na leżaku w jednym z najładniejszych miejsc w Łodzi - w ogrodzie Willi Grohmana.

Więcej informacji: https://www.retroperspektywy2012/

 

x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.