Książka "Pictures of the Pandemic. An Album of Voices"

Książka "Pictures of the Pandemic. An Album of Voices"

15.05.2021
Wydawnictwo "Żywosłowie"

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Wydawnictwa Żywosłowie" - książką "Pictures of the Pandemic. An Album of Voices", która stanowi zapis rozmów polskich oraz zagranicznych artystów i badaczy teatru, na temat doświadczeń związanych z wyzwaniami, jakie pandemia rzuciła sztukom performatywnym.

Część książki poświęcona została zapisowi panelu dyskusyjnego, który odbył się 29 sierpnia 2020, w Teatrze CHOREA i Fabrce Sztuki w Łodzi, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2020: Ciało / Pamięć / Historia. Uczestnikami panelu byli: Olena Apczel (Ukraina), Mario Biagini (Włochy), Anna Karasińska (Polska), Maria af Klintberg (Szwecja), Tomasz Majewski (Polska), Thomas Richards (Włochy), Tomasz Rodowicz (Polska), Maciej Rożalski (Brazylia), Richard Schechner (USA). Rozmowę prowadzili: Dariusz Kosiński (Polska) i Zofia Smolarska (Polska).


Więcej informacji:

https://www.facebook.com/zywoslowie
https://www.zywoslowie.pl 
https://www.zywoslowie.pl/product-page/pictures-of-the-pandemic-an-album-of-voices
http://2020.retroperspektywy.com/pl/wydarzenia/dyskusja/cialo-pamiec-historia/


Teatr i pandemia. Nowa publikacja wydawnictwa „Żywosłowie”

Dokładnie 15 maja 2021, w dzień częściowego otwarcia działalności teatralnej po wielomiesięcznym zamknięciu spowodowanym pandemią, ukazuje się anglojęzyczna książka "Pictures of the Pandemic. An Album of Voices". Zawiera ona zapisy kilku dyskusji i rozmów, które odbyły się głównie on-line późnym latem 2020 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy organizowanego przez Teatr CHOREA oraz 4. Showcase'u „Generation After” organizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie. Wzięli w nich udział polscy i zagraniczni artyści i badacze rozmawiający na gorąco o swoich doświadczeniach i przemyśleniach związanych z wyzwaniami, jakie rzuciła teatrowi i sztukom performatywnym pandemia.

Lista uczestników (w porządku alfabetycznym) wygląda następująco: Olena Apczel, Mario Biagini, Olga Drygas, Wojciech Grudziński, Piotr Gruszczyński, Anna Karasińska, Marta Keil, Maria Af Klintberg, Agata Kołacz, Natalia Korczakowska, Dariusz Kosiński, Agnieszka Kryst, Tomasz Majewski, Romana Nagabczyńska, Anna Nowak, Bartosz Rączkowski, Grzegorz Reske, Thomas Richards, Tomasz Rodowicz, Maciej Rożalski, Richard Schechner, Anna Smolar, Zofia Smolarska, Agnieszka Sosnowska, Hubert Sulima, Magda Szpecht, Paweł Sztarbowski, Olga Wysocka.

Zdecydowaliśmy się zebrać i opublikować te rozmowy i dyskusje, ponieważ uznaliśmy, że zostały w nich sformułowane pytania i propozycje, które pozostają aktualne także dziś, w chwili gdy coraz częściej i śmielej mówi się o „powrocie do normalności”. Wydaje nam się, że właśnie doświadczenie ludzi teatru i sztuk performatywnych każe na ów „powrót” spojrzeć bardzo krytycznie. To, czego się wszyscy nauczyliśmy w czasie pandemii, z czym środowisko teatralne w Polsce w jej trakcie się spotkało a czasem wręcz - zderzyło, wskazuje, że powinniśmy raczej myśleć o zmianie skierowanej w przyszłość, a nie o powrocie do przeszłości. O tej zmianie mówili w sierpniu i wrześniu 2020 uczestnicy rozmów, których zapisy publikujemy nie jako historyczne świadectwo minionego, ale jako interwencję dotyczącą tego, co nadchodzi lub - nadejść powinno.

Książka ukazuje się przede wszystkim w wersji elektronicznej (dla osób, które wolą książki tradycyjne, przygotowujemy niewielki nakład kopii papierowych do nabycia nieco później). E-book można kupić na stronie wydawnictwa: https://www.zywoslowie.pl/ksiegarnia.

 

x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.