ŁÓDŹ - Miasto Rewolucji!

ŁÓDŹ - Miasto Rewolucji!

20.06.2015
ul. Rewolucji 1905 r., ul. Piotrkowska

Zapraszamy na akcję „Żyję w mieście rewolucji” — marsz rewolucyjny organizowany przez Klub Krytyki Politycznej w Łodzi, z udziałem Teatru CHOREA i Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego

20 czerwca, sobota, godz. 19:05
Startujemy ze skrzyżowania ulic Rewolucji 1905 i Wschodniej

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi już po raz trzeci organizuje obchody Rewolucji 1905 roku i Powstania Łódzkiego. W tym roku przypomnimy o tych wydarzeniach w sposób szczególny, ze względu na ich 110 rocznicę. W tym roku Klub Krytyki Politycznej w Łodzi, Teatr CHOREA i Krakowskim Chór Rewolucyjny przygotowały przemarsz z flagami i śpiewem. Na trasie marszu uczestników będą zaskakiwać krótkie scenki muzyczne, wprowadzające w historię Rewolucji 1905 roku i innych wystąpień społecznych.

W 1905 roku oczy niemal całej Europy zwrócone były na wielki ośrodek przemysłu w zaborze rosyjskim – Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci, a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki i ulice. Cesarstwo Rosyjskie ogarnęła rewolucja wymierzona w carat i nieokiełznany kapitalizm. W Królestwie Polskim walczono m.in. o autonomię ziem polskich, ośmiogodzinny dzień roboczy, godne warunki pracy, ubezpieczenia na starość i od wypadków czy powszechne polskie szkolnictwo. Łódź była jednym z głównych ośrodków buntu.

Pod koniec czerwca 1905 roku ustała praca w fabrykach i na ulice Łodzi wyszło ponad 70 tysięcy osób. Strajkował prawie każdy zdolny do pracy: Polacy, Żydzi i Niemcy – ramię w ramię. W dniach 22–24 czerwca w mieście stanęły barykady, wybuchło robotnicze powstanie. Walczono o godność i wolność.

W 2015 roku obchodzimy 110 rocznicę Rewolucji 1905 roku. Jest ona zapomnianym fenomenem wystąpień robotniczych, uczniowskich i chłopskich, konfliktów społecznych o podłożu socjalnym, a także zrywu o charakterze niepodległościowym. Ten ważny dla historii naszego kraju okres jest niemal nieobecny w szkolnych programach, publicystyce, produktach kultury masowej itd. Miasto Łódź było w tym czasie jednym z najważniejszych ośrodków Rewolucji, a najistotniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby Rewolucji było Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca 1905 roku, w którym to tysiące mieszkańców spontanicznie rzuciły się do walki o wolność i godność.

Wydarzenie z okazji obchodów 110 rocznicy Rewolucji 1905 roku jest objęte honorowymi patronatami (matronatami) Pani Prezydent Miasta Łodzi - Hanny Zdanowskiej i Pani Wojewody Łódzkiej - Jolanty Chełmińskiej.
x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.